Lists of Secretaries of Social Welfare Department

Updated as on 12.5.2016

Sl No.

Name

Duration

1.

Vanhela Pachuau

01.08.2000-31.03.2003

2.

L.Tochhawng

01.04.2003-01.08.2005

3.

Lalbiaktluanga Khiangte

02.08.2005-21.05.2009

4.

JC. Ramthanga

22.05.2007-09.04.2008

5.

Rohmingliana

10.04.2008 - 15.04.2008 (6 days)

6.

C.Lalsawta

16.04.2008-14.10.2008 (6 months)

7.

B.Sairengpuii

15.10.2008-31.10.2012

8.

Ranbir Singh

09.11.2012-17.06.2013

9.

M.Sathiyavathy

17.06.2013– 24.02.2014

10.

Lalrinliana Fanai

24.02.2014 – 13.11.2014

11.

Manisha Saxena

14.11.2014– 04.03.2015

12.

Arun Goyal

05.03.2015 - 31.03.2015

13.

Lalrinliana Fanai

01.04.2015 – 01.08.2015

14.

Thanhliri Pachuau

01.09.2015 – 17.09.2015

14.

Lalthangpuia Sailo

18.09.2015 – 30.04.2016

15.

P. Lalchhuanga

30.04.2016 -

List of Directors

1.

Lalthanmawia, ACS/MCS

05.05.1981 – 01.08.1984

2.

Dengchhuana, ACS/MCS

02.08.1984 – 08.01.1988

3.

J.H. Ramfangzauva, IES

09.01.1988 – 02.05.1988

4.

Lalthanmawia, ACS/MCS

03.05.1988 – 29.05.1989

5.

F. Hmingthanga, MCS

30.05.1989 – 04.07.1991

6.

K. Malsawma, MCS

05.07.1991 – 31.03.1994

7.

C. Tawnluaia, MCS

01.04.1994 – 31.03.1997

8.

Pakunga, MCS

01.04.1997 – 31.12.1997

9.

K. Riachho, MCS

16.02.1998 – 26.07.1998

10.

R. Bhattacharjee, MCS

27.07.1998 – 04.02.1999

11.

Lalzarliani Hmar, SWD

05.02.1999 – 17.01.2001

12.

Vanhela Pachuau, IAS

18.01.2001 – 04.02.2002

13.

C. Tawnluaia, MCS

05.02.2002 – 21.04.2002

14.

L.R. Tochhawng, IA & AS

22.04.2002 – 17.11.2004

15.

Vanchungnunga, SWD

18.11.2004 – 28.02.2010

16.

B. Sairengpuii, MMS

01.03.2010 – 28.10.2010

17.

Vanlaldini, SWD

29.10.2010 - 31.03.2017

18.

Dr. Lalnunthara01.04.2017 -